Objektív MOMO 100

Výborný fotograf a zároveň lektor AKF Matej Hakár dostal možnosť vyskúšať a otestovať  objektív Yasuhara MOMO 100. Recenzoval daný objektív pre potreby MakroFoto.sk. Prečítajte si článok, ktorý napísal a pozrite si fotografie, ktoré objektívom Yasuhara MOMO 100 nafotil.

Čo by ste nikdy nemali povedať fotografovi

Poznáte ich určite veľmi dobre. Hlášky typu praskne ti šošovka alebo už ti došiel film alebo ešte lepšie tvoj foťák robí fakt dobré fotky. Fotografi ich počúvajú celkom často a niektoré môžu naozaj vytočit. V tomto článku si ukážeme, čo by ste naozaj nemali hovoriť žiadnemu fotografovi. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať vtipné. Ale nebude.

(Odporúčanie: berte prosím tento článok s humorom a veľkou nadsázkou;))

Dobrodružný fotovíkend v Rajeckej doline s Dušanom Knapom

Rajecký región netvoria len Kúpele Afrodita, zhorený Kuneradský zámok, Rajecká Anča alebo lyžovačka vo Frivalde.  Je to predovšetkým nádherný kus prírody Rajeckej doliny medzi Malou Fatrou a Súľovskými a Strážovskými vrchmi.

Vanda Mesiariková - fotografka zaľúbených

Fotografka freelancerka z Prievidze. Vanda Mesiariková. Tvrdí o sebe, že vyhľadáva výzvy a ešte radšej experimentuje. Čo je napokon vidieť aj v jej práci s pármi. Inšpiráciu čerpá najmä z ľudí, ktorých fotí. Vo fotografii je pre ňu základom motív alebo emócia, ktorú sa snaží vyjadriť.  Fotenie je pre ňu formou sebavyjadrenia, vo voľnej tvorbe sa venuje inscenovanému portrétovaniu, profesne sa zameriava na svadobnú fotografiu. A ty sa môžeš pridať. Ako to? 

(VIDEO) Predstavenie digitálnej fotografie v Československu v roku 1987

V súčasnosti je pre nás digitálny fotoaparát tak každodenná záležitosť, že väčšine ľudí príde skôr zvláštne, ak niekto ešte fotí na film. Ale pamätáte si momenty, keď to bolo ešte opačne? :-) Keď digitálne fotoaparáty boli raritou a senzáciou? Toto video je záznamom z československej televízie takmer spred tridsiatich rokov, kedy moderátor prvý krát predstavili verejnosti digitálnu fotografiu. Takmer už neuveriteľné! :-)

Ranný výhľad zo stanu - priznávame závisť :-)

Séria fotografií vytvorená fotografom Olegom Grigoryevom. Každá snímka zobrazuje jedinečný pohľad na krajinu Tadžikistanu očami dobrodruha, ktorý cestuje naprieč Fanskými horami. Na záberoch môžete vidieť nohy fotografa, ktoré nás vedú cez zaoblený otvor stanu von smerom k nádhernej prírodnej scenérii. V pozadí vidíte ostatné roztrúsené stany, batohy a topánky, ktorá vytvárajú dojem ľudskej prítomnosti medzi nádherným výhľadom čarovnej prírody.

Ako vyzerala Veľká noc na Slovensku pred 50 rokmi

Dnes celé Slovensko oslavuje Veľkonočný pondelok, ktorý je už tradične spojený s množstvom vody a so šibaním, kraslicami i malými štamprlíkmi na zdravie :-) Hoci v dnešnej dobe sú tieto tradičné veľkonočné rituály sprofanované a robené hlavne pre zábavu, kedysi mali oveľa väčší význam - a nebolo tomu až tak dávno. Príkladom je i príbeh pani Márie Ďurdinovej z Veľke  Čause (okres Prievidza) spred päťdesiatich rokov, ktorá ročne vyrábala niekoľko tisíc kraslíc, ktoré sa vyvážali i do Ameriky.

Staré fotografie, z ktorých idú zimomriavky po chrbte

Fotografie sú nositeľmi odkazu a emócií. Dokážu rozosmiať, potešiť, zabolieť, zneistieť i - vystrašiť. Posledný prípad je skoncentrovaný v tomto súbore fotografií, ktoré sú jednoducho - strašidelné. Pravdepodobne nie všetky fotografie sú výtvorom starších generácií fotografov, ale musíme uznať, že originalita a nápaditosť im naozaj nechýba ;-)

Filmy o fotografoch, ktoré by ste mali rozhodne vidieť

Mnohokrát svet pozná nadčasové a jedinečné fotografie, ktoré sú známe mladým i starým. Ale čo ľudia, ktorí ich vytvorili? Aký bol ich príbeh? Mená a životy tých, ktorí zachycovali mnohokrát prelomové chvíle v našej spoločnosti, o tých vie málokto. Našťastie tieto inšpiratívne osudy známych fotografov môžeme poznať aj vďaka filmom, ktoré o nich boli natočené. Dnes Vám prinášame tri životopisné svetové filmy a jeden bonus od našich susedov z Čiech, o fotografoch, ktorý (z)menili svet. 

5 najznámejších fotografiek sveta

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien by aj AKF rado vyjadrilo obdiv a úctu tejto nežnej polovici ľudstva. Preto sme pre Vás pripravili svieži článok, ktorý zahŕňa zoznam niekoľko najznámejších žien v oblasti fotografie, ktorú nepochybne obohatili svojim špecifickým a jedinečným uhlom pohľadu. Dámy, ste inšpiráciou a to či už stojíte pred objektívou, za ním, alebo len tak ste :-)

RSS icon RSS

1987 amazónsky prales americký portrét anlógova fotografia Annie Leibovitz aranžovanie ateliér autá Bang Bang Club biznis blog Blog blogy Bojnice celebrity Českoskovensko cestovateľská fotografia Daily Mail dcéry dejiny fotografie deti digitálna fotografia diskusie divoká príroda dobové dokument dokumentaristika Dušan Knapa dvojitá expozícia ekológia experiment fashion and beauty film fotoaparát fotograf fotografia fotografie fotografky fotografovanie fotoséria fotovíkend glamour gragfika Greg Marinoviche grimasy historické hlášky hnev hory hrôzostrašné humor Ilustrácie ilúzia indiánsky kmeň James Nachtwey Jamie Beck Jan Saudek jedinečnosť Joao Silva Ken Oosterbroek Kevin Burg Kevin Carter klienti konceptuálne umenie kontroverznosť krajania krajina krajinárska fotografia kraslice kresťanstvo kurz kvety laici vs profesionáli lektorka ľudskosť matky moderná doba módna fotografka náhoda National Geographic nehoda Nithin Rao Kumblekar ocenenia odkaz ohrozené druhy osobnosti osudy outdoor párová fotografia photoshop Photoshop podobnosť pohyblivé fotografie portrét portréty pravda príroda profesionálna fotografia profil Profil projekt prvotina Rajecká dolina realita reportáž reportážna fotografia retuš rituály rodičia selfie šibačka slávne slovania Slovensko sociálne siete sociálno - kritické témy sociálny experiment staré strašidelné supermodelky súťaž súťaže svetoví autori svetoví fotografi symbióza Tadžikistán televízia Toskánsko tradície turistika úprava úsmevné situácie vajíčka Vanda Mesiariková Veľká noc Vietnam vlastný štýl vtipné video výhra výlet výstraha wokrshop zásnubná zavádzanie záznam žena ženy životopisný film znečistenie zvieratá zvyky

Pravidelne vám vo fotobežníku budeme predstavovať známych i menej známych fotografov zo Slovenska, Čiech a celého sveta. Sprostredkujeme vám informácie o výstavách, seminároch a stretnutiach s fotografmi. Tiež vám budeme predstavovať zaujímavé fotografické knihy alebo novinky zo sveta fotografickej techniky... a to samozrejme nie je všetko!

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31