Ako vyzerala Veľká noc na Slovensku pred 50 rokmi

Ako vyzerala Veľká noc na Slovensku pred 50 rokmi

Dnes celé Slovensko oslavuje Veľkonočný pondelok, ktorý je už tradične spojený s množstvom vody a so šibaním, kraslicami i malými štamprlíkmi na zdravie :-) Hoci v dnešnej dobe sú tieto tradičné veľkonočné rituály sprofanované a robené hlavne pre zábavu, kedysi mali oveľa väčší význam - a nebolo tomu až tak dávno. Príkladom je i príbeh pani Márie Ďurdinovej z Veľke  Čause (okres Prievidza) spred päťdesiatich rokov, ktorá ročne vyrábala niekoľko tisíc kraslíc, ktoré sa vyvážali i do Ameriky.

 

"Vajíčko je v kultovej tradícii celej Európy a Ázie ako všeobecný symbol znovuzrodenia a jeho nálezy sa nachádzajú v pohrebiskách od polovice tretieho tisícročia pred našim letopočtom," uviedla etnologička Katarína Babčáková. Vajíčka alebo inak rkaslice, čí pisanky muži dostávali ako odmenu za polievanie a šibanie žien. Polievanie čerstvou potočnou vodou súviselo predovšetkým s očistnými obradmi a šibanie prútmi zas mali prinášať plodnosť. Kedysi ľudia farbili kraslice predovšetkým červenou a žltou farbou, ktoré symbolizujú život, tiež plodnosť a ozdobovali ich motívmi rastlín a zvierat. 

 

1

 

Mária Ďurdinová z Veľkej Čause v okrese Prievidza dokázala každý rok namaľovať niekoľko tisíc kraslíc pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Tie potom ÚĽUV exportoval do zahraničia, a to hlavne do Spojených štátov amerických, kde sa tešili veľkej obľube u našich krajanov.

 

Mária Ďurdinová z Veľkej Čause

Mária Ďurdinová z Veľkej Čause

 

Maľovanie kraslíc však nebolo jednoduché a vyžadovalo si veľkú zručnosť a trpezlivosť. Na vyfúknuté biele vajíčka sa pomocou špendlíka nanášal včelí vosk a vajíčka sa potom farbili. Farbenie a sušenie sa opakovalo toľkokrát, koľko farebných kombinácií bolo zvolených.

 

Štefánia Dudáková z Domažice sa maľovaním kraslíc zaoberala od malička

Štefánia Dudáková z Domažice sa maľovaním kraslíc zaoberala od malička

 

Štefánia Dudáková z Domažice

Štefánia Dudáková z Domažice 

 

 

 

Zdroj článku: TU

Zdroj fotografií: TASR

1987 amazónsky prales americký portrét anlógova fotografia Annie Leibovitz aranžovanie ateliér autá Bang Bang Club biznis blog Blog blogy Bojnice celebrity Českoskovensko cestovateľská fotografia Daily Mail dcéry dejiny fotografie deti digitálna fotografia diskusie divoká príroda dobové dokument dokumentaristika Dušan Knapa dvojitá expozícia ekológia experiment fashion and beauty film fotoaparát fotograf fotografia fotografie fotografky fotografovanie fotoséria fotovíkend glamour gragfika Greg Marinoviche grimasy historické hlášky hnev hory hrôzostrašné humor Ilustrácie ilúzia indiánsky kmeň James Nachtwey Jamie Beck Jan Saudek jedinečnosť Joao Silva Ken Oosterbroek Kevin Burg Kevin Carter klienti konceptuálne umenie kontroverznosť krajania krajina krajinárska fotografia kraslice kresťanstvo kurz kvety laici vs profesionáli lektorka ľudskosť matky moderná doba módna fotografka náhoda National Geographic nehoda Nithin Rao Kumblekar ocenenia odkaz ohrozené druhy osobnosti osudy outdoor párová fotografia photoshop Photoshop podobnosť pohyblivé fotografie portrét portréty pravda príroda profesionálna fotografia profil Profil projekt prvotina Rajecká dolina realita reportáž reportážna fotografia retuš rituály rodičia selfie šibačka slávne slovania Slovensko sociálne siete sociálno - kritické témy sociálny experiment staré strašidelné supermodelky súťaž súťaže svetoví autori svetoví fotografi symbióza Tadžikistán televízia Toskánsko tradície turistika úprava úsmevné situácie vajíčka Vanda Mesiariková Veľká noc Vietnam vlastný štýl vtipné video výhra výlet výstraha wokrshop zásnubná zavádzanie záznam žena ženy životopisný film znečistenie zvieratá zvyky

Pravidelne vám vo fotobežníku budeme predstavovať známych i menej známych fotografov zo Slovenska, Čiech a celého sveta. Sprostredkujeme vám informácie o výstavách, seminároch a stretnutiach s fotografmi. Tiež vám budeme predstavovať zaujímavé fotografické knihy alebo novinky zo sveta fotografickej techniky... a to samozrejme nie je všetko!

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31