Čo by ste nikdy nemali povedať fotografovi

Čo by ste nikdy nemali povedať fotografovi

Poznáte ich určite veľmi dobre. Hlášky typu praskne ti šošovka alebo už ti došiel film alebo ešte lepšie tvoj foťák robí fakt dobré fotky. Fotografi ich počúvajú celkom často a niektoré môžu naozaj vytočit. V tomto článku si ukážeme, čo by ste naozaj nemali hovoriť žiadnemu fotografovi. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať vtipné. Ale nebude.

(Odporúčanie: berte prosím tento článok s humorom a veľkou nadsázkou;))

 

Tvoj foťák robí naozaj krásne fotky.

Áno, robí. A úplne sám. Vôbec nie je potrebné vedieť, ako čo nastaviť, ako to odfotiť, akú kompozíciu zvoliť, kam správne zaostriť, ako využiť svetlo, ako správne exponovať, ako to upraviť, ... to všetko predsa robí fotoaparát úplne sám, a preto z neho lezú automaticky vždy tak krásne fotky. Bezchybný. Taký fotoaparát chcem tiež :) Obvykle stačí ľuďom poradiť toto: až pôjdete nabudúce do reštaurácie na obed, pochváľte čašníkovi ich rúru, že pečie skvelé jedlá. Je to totiž úplne rovnaké prirovnanie :)

 

Pozor, nech Ti nepraskne šošovka.

Šošovky nepraskajú. Zvyčajne nemajú dôvod sa pri fotení trieštiť na kúsky ... keby áno, začali by byť objektívy spotrebným tovarom a ich výrobcovia by sa konečne mohli začať radovať z ročných obratov. Predaje by sa zdvihli o tisíc percent. Alebo snáď máte inú skúsenosť a už vám naozaj ona tisíckrát omieľaná šošovka praskla? :)

 

Už Ti došiel film?

Opakovaný vtip prestáva byť vtipom. Zvlášť potom počujete ak ho po stopädesiatysiedmykrát. Nemám pravdu? A ani po stopädesiatyôsmy naozaj nie je zábavný. Nie je. Naozaj. Nikdy.

 

Aha ho, ďalší paparazzi.

Toto je naozaj ťažký kaliber. Často sa to používa ako taký ledabolý vtip, len tak aby reč nestála. Lenže v skutočnosti je to zhruba to isté, ako povedať "ďalší cvakač s foťákom, čo nevie nič iné než otravovať ľudí". Naozaj to nie je vtipné a som pevne presvedčený, že touto super hláškou žiadneho fotografa nepotešíte alebo dokonca nerozosmejete.

 

Veď to sa potom upraví vo Photoshope.

Áno, všetko sa urobí samo v Photoshope. Vymaže sa dom na pozadí, uberie sa dvadsať kíl, vymenia sa tváre, namiesto paneláku na pozadí sa vloží zámok, učesú sa vlasy, zmení sa farba pleti ... všetko čo chcete. Behom pár sekúnd. Úplne samo a bez práce :)

A teraz vážne - každá rozsiahlejší úprava môže zabrať aj niekoľko hodín, ak vôbec bude reálna. To vie každý fotograf, ktorý si niekedy takú úpravu skúsil. Nikdy nechcite po fotografovi, aby robil zbytočnú prácu v Photoshope, keď to možno napraviť už pri fotení. Bude to oveľa jednoduchšie. Všeobecné mienka, že Photoshop dokáže všetko ľahko a rýchlo, je mylné. Väčšina úprav je veľmi pracná, zložitá a rozhodne sa to neurobí samo.

 

Ty si fotograf? Tak to si musel študovať nejakú fotografickú školu, že?

Koľko ľudí na celom svete robí presne to, čo kto študoval? Fotografická škola z vás neurobí profesionálneho fotografa. Po svete chodí nespočet nesmierne nadaných a skvelých fotografov, ktorí nikdy žiadnu foto školu neštudovali. Vy ste taktiež nečítali návod k svojmu telefónu a napriek tomu ho používate, že? :)

 

Chceli by sme sa od Teba nechať odfotiť. V takomto štýle, akým fotí tento fotograf.

Toto je naozaj rana pod pás. Nikdy nechcite po fotografovi, aby niekoho kopíroval. Samozrejme môžete mať nejaké fotky ako inšpiráciu (dnes je v móde slovo "moodboard"), ale nechcite po nikom, aby niekoho kopíroval. Fotografa si predsa vyberáte preto, že sa vám páči jeho fotky a nie niekoho iného. Ak sa vám páčia fotky niekoho iného, ​​bežte za ním.

 

Môžeš nás prosím taktiež odfotiť? Nie nie, počkať, myslím mojim mobilom.

Je to asi taká situácia, ako by ste šéfkuchára vo veľmi luxusnej reštaurácii požiadali, aby vám miesto gurmánske večere priniesol párok v rožku. 

 

Pozývame Ťa na oslavu! Inak, vezmeš foťák, že? 

Ako sa raz rozkríkne, že fotíte, tak vás možno začnú ostatní ľudia pozývať na svoje stretnutia, oslavy alebo dokonca aj svadby. Avšak vždy "nenápadne" naznačia, že by ste si mali vziať foťák so sebou. Pre niekoho to môže byť veľmi príjemné spojenie praktického s užitočným (pobavím sa a ešte k tomu si urobím nejaké pekné fotky). Ale pre iného to môže byť vcelku pokazený deň, pretože kvôli zodpovednosti sa ani neuvoľní a stále musí myslieť na to, že je tam od toho, aby fotil a nie, aby sa bavil ...

 

 

Zdroj TU

1987 amazónsky prales americký portrét anlógova fotografia Annie Leibovitz aranžovanie ateliér autá Bang Bang Club biznis blog Blog blogy Bojnice celebrity Českoskovensko cestovateľská fotografia Daily Mail dcéry dejiny fotografie deti digitálna fotografia diskusie divoká príroda dobové dokument dokumentaristika Dušan Knapa dvojitá expozícia ekológia experiment fashion and beauty film fotoaparát fotograf fotografia fotografie fotografky fotografovanie fotoséria fotovíkend glamour gragfika Greg Marinoviche grimasy historické hlášky hnev hory hrôzostrašné humor Ilustrácie ilúzia indiánsky kmeň James Nachtwey Jamie Beck Jan Saudek jedinečnosť Joao Silva Ken Oosterbroek Kevin Burg Kevin Carter klienti konceptuálne umenie kontroverznosť krajania krajina krajinárska fotografia kraslice kresťanstvo kurz kvety laici vs profesionáli lektorka ľudskosť matky moderná doba módna fotografka náhoda National Geographic nehoda Nithin Rao Kumblekar ocenenia odkaz ohrozené druhy osobnosti osudy outdoor párová fotografia photoshop Photoshop podobnosť pohyblivé fotografie portrét portréty pravda príroda profesionálna fotografia profil Profil projekt prvotina Rajecká dolina realita reportáž reportážna fotografia retuš rituály rodičia selfie šibačka slávne slovania Slovensko sociálne siete sociálno - kritické témy sociálny experiment staré strašidelné supermodelky súťaž súťaže svetoví autori svetoví fotografi symbióza Tadžikistán televízia Toskánsko tradície turistika úprava úsmevné situácie vajíčka Vanda Mesiariková Veľká noc Vietnam vlastný štýl vtipné video výhra výlet výstraha wokrshop zásnubná zavádzanie záznam žena ženy životopisný film znečistenie zvieratá zvyky

Pravidelne vám vo fotobežníku budeme predstavovať známych i menej známych fotografov zo Slovenska, Čiech a celého sveta. Sprostredkujeme vám informácie o výstavách, seminároch a stretnutiach s fotografmi. Tiež vám budeme predstavovať zaujímavé fotografické knihy alebo novinky zo sveta fotografickej techniky... a to samozrejme nie je všetko!

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31