Filmy o fotografoch, ktoré by ste mali rozhodne vidieť

Filmy o fotografoch, ktoré by ste mali rozhodne vidieť

Mnohokrát svet pozná nadčasové a jedinečné fotografie, ktoré sú známe mladým i starým. Ale čo ľudia, ktorí ich vytvorili? Aký bol ich príbeh? Mená a životy tých, ktorí zachycovali mnohokrát prelomové chvíle v našej spoločnosti, o tých vie málokto. Našťastie tieto inšpiratívne osudy známych fotografov môžeme poznať aj vďaka filmom, ktoré o nich boli natočené. Dnes Vám prinášame tri životopisné svetové filmy a jeden bonus od našich susedov z Čiech, o fotografoch, ktorý (z)menili svet.

 

1. Vojnový fotograf/ War photographer

Film prináša skutočný profesionálny a životný profil jedného z najlepších svetových vojnových fotografov. James Nachtwey je bezpochyby jednou z najvýraznejších svetových fotografických osobností. James začal s fotografiou už v roku 1976 v Novom Mexiku, ale až v roku 1980 sa presídlil do New Yorku, kde začala jeho skutočná agentúrne kariéra. Dokument s ním nevznikal v kancelárii za stolom alebo v slušných kreslách televízneho štúdia, ale s pripevnenou kamerou na fotoaparáte. Tá snímala presne situácie, miesta, ľudí a správanie Jamesa v najrôznejších situáciách - dosť poučné. Ste natoľko zatiahnutí do deja, že len ťažko budete večer odchádzať od televízie.

- Švajčiarsko, 2001, réžia: Christian Frei

 

 

 

2. Bang Bang Club

V skratke: Štvorica mladých fotografov  - Greg Marinoviche, Kevin Carter, Ken Oosterbroek a Joao Silva - rovná sa Bang Bang Club. Fotografie ovenčené Pulitzerovou cenou. Reálne osoby,  z ktorých dve sú autorom knižnej predlohy, podľa ktorej bol film natočený. Skutečný príbeh odohrávajúci sa počas posledných krvavých dní apartheidu v Južnej Afrike. Totálna nasadenie (krku) pre niekoľko snímok, emočné vypätie, túžba po senzácii aj morálne dilemy. To všetko nájdete vo filme mapujúcim práci fotoreportérov v rizikových oblastiach.

- Kanada/JAR, 2010, réžia: Steven Silver

 

 

 

3. Annie Leibovitz: Život objektívom/ Annie Leibovitz: Life Through A Lens

Annie Leibovitz musia poznať všetci, fotila nahého Lenona s Yoko Ono tesne pred tým, než ho zastrelili, sprevádzala Rolling Stones na ich turné, prepadla s nimi drogám, fotila obálky pre časopis Rolling Stone odfotila Whoopi Goldberg vo vani plnej mlieka, fotila Arnolda Schwarzenegra v roku 1976 v JAR, keď ešte nebol súčasťou veľkého filmového biznisu, atď. So svojím fotoaparátom však tiež neohrozene dokumentovala vojnovú apokalypsu v Sarajeve a v Rwande. Uvidíte ju s Leicou alebo Canonom alebo Hasselbaldem v rukách. V dokumente sa Annie zmieňuje tiež o svojej mladosti, kedy s rodičmi cestovala z miesta na miesto. V uplynulých tridsiatich rokoch sa podieľala na formovaní podoby súčasného sveta a dnes je rovnako slávna ako celebrity, s ktorými pracovala.

- USA, 2006, réžia: Barbara Leibovitz

 

 

 

4. Český bonus:

 Fotograf

Životopisná pocta legende (so všetkými pozitívnymi i negatívnymi konotáciami) českej, resp. československej fotografie, Janu Saudkovi. Pre jedného sú jeho zábery „gýč ako bič“, pre druhého nadčasová / národne umelecká tvorba. Podobne ambivalentný je pohľad kritikov na film Ivany Pavláskovej, ktorý nás sprevádza búrlivým životom hlavného hrdinu, ktorého stvárnil Karel Roden.

- ČR, 2015, režie: Irena Pavlásková

 

 

 

 

 

Zdroj článku:

csfd

Focusclub

1987 amazónsky prales americký portrét anlógova fotografia Annie Leibovitz aranžovanie ateliér autá Bang Bang Club biznis blog Blog blogy Bojnice celebrity Českoskovensko cestovateľská fotografia Daily Mail dcéry dejiny fotografie deti digitálna fotografia diskusie divoká príroda dobové dokument dokumentaristika Dušan Knapa dvojitá expozícia ekológia experiment fashion and beauty film fotoaparát fotograf fotografia fotografie fotografky fotografovanie fotoséria fotovíkend glamour gragfika Greg Marinoviche grimasy historické hlášky hnev hory hrôzostrašné humor Ilustrácie ilúzia indiánsky kmeň James Nachtwey Jamie Beck Jan Saudek jedinečnosť Joao Silva Ken Oosterbroek Kevin Burg Kevin Carter klienti konceptuálne umenie kontroverznosť krajania krajina krajinárska fotografia kraslice kresťanstvo kurz kvety laici vs profesionáli lektorka ľudskosť matky moderná doba módna fotografka náhoda National Geographic nehoda Nithin Rao Kumblekar ocenenia odkaz ohrozené druhy osobnosti osudy outdoor párová fotografia photoshop Photoshop podobnosť pohyblivé fotografie portrét portréty pravda príroda profesionálna fotografia profil Profil projekt prvotina Rajecká dolina realita reportáž reportážna fotografia retuš rituály rodičia selfie šibačka slávne slovania Slovensko sociálne siete sociálno - kritické témy sociálny experiment staré strašidelné supermodelky súťaž súťaže svetoví autori svetoví fotografi symbióza Tadžikistán televízia Toskánsko tradície turistika úprava úsmevné situácie vajíčka Vanda Mesiariková Veľká noc Vietnam vlastný štýl vtipné video výhra výlet výstraha wokrshop zásnubná zavádzanie záznam žena ženy životopisný film znečistenie zvieratá zvyky

Pravidelne vám vo fotobežníku budeme predstavovať známych i menej známych fotografov zo Slovenska, Čiech a celého sveta. Sprostredkujeme vám informácie o výstavách, seminároch a stretnutiach s fotografmi. Tiež vám budeme predstavovať zaujímavé fotografické knihy alebo novinky zo sveta fotografickej techniky... a to samozrejme nie je všetko!

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31